Sıvı Tuz Nedir? Faydaları Nelerdir? 

Sıvı tuz yerin altından sıvı halde çıkan doğal kaynak tuzlarından elde edilen bir tuz çeşididir. Kırıkkale Delice bölgesinde bulunan ve fay kırığından çıkan sıcak suyun, yer altındaki tuz kayalarını eriterek yeryüzüne tuzlu su şeklinde çıkması ile oluşur.  Alışılmışın dışında bir tuz çeşidi olan sıvı tuz, yemeklerde kullanım kolaylığı ve lezzet sağlar. Yemeklerimizde kullanmaya alışık olduğumuz tuz çeşitlerinden farklı bir forma sahip olan sıvı tuz, yüksek mineral değerleri ile sağlığımız için çok daha faydalıdır. 

Sıvı Tuz Nedir?

Sıvı tuz, Kırıkkale Delice bölgesinde, yer altından doğal olarak sıvı halde çıkan ve hiçbir işlemden geçirilmeden paketlenen bir tuz çeşididir. Alışılagelmiş tuz çeşitlerinden farklı sıvı formu ile tuz pazarında ayrıcalıklı ve özel bir yeri vardır. Sade sıvı tuz çeşidinin yanında kekik, sarımsak, limon ve trüf gibi aromalarla zenginleştirilerek üretilen aromalı sıvı tuzlar, mutfakta kullanım kolaylığı sağlar ve yemek yapmayı daha keyifli hale getirir. 

Sıvı Tuz Nasıl Üretilir? 

Sıvı tuz üretimi sırasında doğal yöntemler kullanılır. Yer altından doğal olarak sıvı halde çıkan tuz, dinlendirme havuzlarında bir süre dinlendirildikten sonra direkt olarak paketlenir. Aromalı sıvı tuzlar ise dinlendirme havuzlarından alındıktan sonra içerisine doğal aromalar eklenerek lezzetlendirilir. Sonrasında paketlenir ve satışa hazır hale getirilir. 

Sıvı Tuz Özellikleri Nelerdir?

  • Yer altından doğal olarak sıvı halde çıkmaktadır.
  • Sıvı tuz güneş ısısına bile maruz kalmadan üretildiği için mineral değerleri çok daha yüksektir. 
  • Yemeklere diğer tuz çeşitlerinden çok daha fazla lezzet verir. 
  • Üretildiği kaynağın temizliğinden dolayı içerisinde mikroplastik ve ağır metal gibi maddeler bulunmamaktadır. 

Sıvı Tuz Faydaları Nelerdir?

Tuz kullanımı sağlığımız için gerekli ve faydalıdır anca sıvı tuz faydaları normal tuzlardan çok daha fazladır.

  • Mineral kaybına uğramayan sıvı tuz, vücudun elektrolit seviyesini düzenler. Elektrolitler vücuttaki su dengesini ve kanın pH değerini düzenlemeye olanak sağlar. 
  • Tuz sahip olduğu antiseptik özelliğiyle diş ve diş etlerindeki enfeksiyon riskini en aza indirmeye yardımcı olur.  
  • Sıvı tuz, alkali su yapılarak düzenli kullanıldığında metabolizmayı düzenler, enerjiyi artırır ve vücudu toksinlerden arındırır. 
  • Yüksek mineral değerleri sayesinde sağlığımız için faydalıdır.

Sıvı Tuz Ne için Kullanılır?

Sıvı tuz, doğrudan yemekler için kullanılan bir tuz çeşididir. Özellikle tuzsuz yemeklerde tuz telafisi yapmak için pratik bir kullanım sağlar. Örneğin sonradan tuz eklemenin zor olduğu pilava sıvı tuz eklenip karıştırıldığı zaman lezzette ve eşit dağılmada herhangi bir sorun yaşanmaz. 

Sıvı tuzun yemeklerdeki kullanımının dışında alkali su yapılarak tüketilmesi de sağlığımız için fayda sağlayan yöntemlerden birisidir. Bir bardak suya 3 – 4 fıs sıvı tuz eklenerek hazırlanan alkali su, düzenli kullanımda enerjiyi artıran, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olan bir yöntemdir.

Sıvı tuz gargara şeklinde kullanıldığı zaman da boğaz ağrılarına ve ağız yaralarına fayda sağlayan doğal bir yöntemdir. 

Sıvı Tuz Sağlıklı mıdır? 

Tuz sağlığımız için elzemdir ancak tuz kullanırken rafine tuzlardan uzak durarak doğal tuzlar kullanmamız gerekmektedir. Sıvı tuz da tuzun en doğal ve saf halidir. Yer altından sıvı halde çıkan ve hiçbir işlemden geçirilmeden paketlenen sıvı tuz, yüksek mineral oranı ve temiz içeriği ile kullanabileceğimiz en sağlıklı tuz çeşididir. Ayrıca yer altından çıktığı için çevre kirliliğinden etkilenmeyen kaynağı ile sıvı tuz, içerisinde mikroplastik ve ağır metal gibi sağlığımıza zararlı maddeler bulundurmaz.

Sıvı Tuz Nerelerde Kullanılır?

Sıvı tuz, normal tuz kullandığımız her alanda kullanılabilmektedir. Yemeklerde kullanmak için en sağlıklı tuz çeşitlerinden biri olan sıvı tuz, yemeklere çok daha fazla lezzet vermektedir. Yemeklerde kullanımının yanında sıvı tuz, boğaz gargarası ve burun spreyi olarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca alkali su yapımında kullanılabilen sıvı tuz, düzenli kullanımda sağlığımıza katkı sağlamaktadır. 

Sıvı Tuz Yemeklerde Kullanılır mı? 

Tuzun en saf ve doğal hali olan sıvı tuz, yemeklerimizde kullanmamız için tercih edebileceğimiz en doğru tuz çeşididir. Yemeklerde ekstra lezzet sağlayan sıvı tuz, güneş bile görmeden üretildiği için yüksek mineral değerleri ile de sağlığımıza katkı sağlar. Ayrıca Kırıkkale Delice bölgesinde çevre kirliliğinden etkilenmeyen kaynağı sayesinde içerisinde mikroplastik ve ağır metal gibi sağlığımıza zarar veren maddeler bulundurmaz.

Arkadaşını Davet Et


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR