Sürdürülebilirlik kavramı bir süredir hayatımızda ancak tam olarak ne olduğunu biliyor muyuz? Sürdürülebilirlik bir şeyin şu anki durumunu devam ettirmesi veya kendini yenileyebilmesidir.  Çıkış noktası doğadan geçen sürdürülebilirlik kavramı, sadece doğa ile ilgili gibi algılansa da aslında ekolojik, ekonomik ve sosyal anlamda bütünsel bir yaklaşımdır.

Toplumun, bireylerin ve gelecek neslin ekonomik, sosyal ve ekolojik anlamda kendilerine yetebilmeleri ve kaynaklara erişebilmeleri için bizler şu anda kaynakları ihtiyacımız dışında kullanmamalıyız ve özellikle doğal kaynakların kendilerini yenileyebilmesine fırsat vermeliyiz.

Sürdürülebilirlik hem bireysel olarak insanların hem de işletmelerin sorumluluğudur. Peki biz bireysel olarak neler yapabiliriz?

Kendi gıdamızı kendimiz yetiştirebiliriz.

Gereksiz eşya ve ürünleri hayatımızdan çıkararak ve ihtiyacımızdan fazlasını tüketmemeye özen göstererek tüketimimizi azaltabiliriz.

Enerji tasarrufuna dikkat ederek ve ulaşım için toplu taşımayı, yürümeyi veya bisiklete binmeyi tercih ederek doğal kaynakların kullanımını azaltabiliriz.

Fatura vb. ihtiyaçlarımızı elektronik ortamlardan talep ederek kâğıt kullanımını azaltabilir, aynı zamanda geri dönüşüme önem vererek sürdürülebilirliğe katkı sağlayabiliriz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR