Gölgesinde serinlediğimiz, yürüyüş yapıp temiz hava ve bol oksijeni içimize çektiğimiz, kuş cıvıltıları ile huzur bulduğumuz ormanlar hem biz insanlar için hem de hayvan dostlarımız için son derece önemlidir.

Peki doğamızı ve ormanlarımızı korumak için ne yapmalıyız?

  1.        Ormana gidip o güzel havasını içimize çektikten sonra geri dönerken çöplerimizi de yanımıza almalıyız. Aynı zamanda “benim çöpüm değil ki” diye düşünmeden, ormanda gördüğümüz diğer çöpleri de toplayarak ormanlarımıza sahip çıkmalıyız. Unutmayın özellikle cam ürünler sıcak havalarda ısıyı yoğunlaştırarak yangın çıkmasına sebep olabilir.
  2.        Ormanlarda ateş yakmamalı, yakanları da uyarmalıyız. Yaktığımız ateşten çıkan ufacık bir kıvılcım ve iyi söndürülmeden bırakılan ateşler daha sonra tekrar alevlenerek orman yangınlarına sebep olabilir
  3.        Sigara izmaritlerini yerlere atmamalıyız. Küçücük bir sigara izmariti bile önüne geçemeyeceğimiz şeylere sebep olabilir.
  4.        Alo 110 ve 177 orman yangın hatlarını unutmamalıyız ve gerekli durumlarda mutlaka bu hatlardan yetkililere ulaşmalıyız.
  5.        Çocuklara küçük yaştan itibaren ormanların önemini ve ormanları nasıl koruyacaklarını anlatıp onlara örnek olarak bilinçli nesiller yetiştirmeliyiz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR