Tuzun Vücuda Sağladığı Tabuları Yıkacak 6 Fayda

Tuzun Vücuda Sağladığı Tabuları Yıkacak 6 Fayda

TUZUN VÜCUDA SAĞLADIĞI TABULARI YIKACAK 6 FAYDA NEDİR?

Tuzun hep zararlı olduğu söylense de vücuda sağladığı inanılmaz faydaları biliyor musunuz? Duyunca şaşıracağınız ve “tuzun ne kadar da önemli faydaları varmış” diyeceğiniz etkilerini sizler için araştırdık.

 

1. Tuz Olmadan Yaşamak Mümkün Değil

İnsan vücudunda %0,9 oranında tuz bulunuyor. Yani 60 kg olan birinin vücudunun ortalama yarım kilosunu tuz oluşturuyor. Fizyolojik oran olarak belirlenen bu seviyenin altına inildiğinde ise birçok rahatsızlık başlıyor. En zararlı 3 beyaz arasında gösterilen tuz vücutta eksildiğinde aslında hayati risk teşkil eden hastalıklara zemin hazırlıyor.

Vücudun asit-baz dengesi ve elektrolit dengesi için son derece önemli olan tuz eksikliğinde kalp ve damar başta olmak üzere, sindirim, sinir sistemi, kas ve kemik sistemi gibi birçok organ olumsuz etkileniyor. Sodyum oranı en yüksek besin olan tuz, kalsiyum, çinko, potasyum, bakır ve daha birçok mineralleri içerisinde barındırıyor. Doğal kaynak tuzu, içerdiği 84 mineralle en doğal ve en sağlıklı tuz olarak tavsiye ediliyor.

 

2. Tuz Zararlı Bakterileri Azaltıyor

Solunum yolu rahatsızlığı olanlara tuz tüketmeleri öneriliyor. Çünkü tuz zararlı bakterilerin sayısını azaltıyor. Böylece kişinin nefes alıp vermesi daha da kolaylaşıyor. Hatta tuz eksikliğinde vücut aşırı balgam üretiyor. Bu da uyku sırsında salya akıntısına neden oluyor. Sağlıklı ve dengeli bir tuz tüketiminde ise solunum sistemi düzene giriyor ve yaşam kalitesi artıyor.

 

3. Vücuttaki Suyun Azalmasını Engelliyor

İnsan vücudundaki su oranı yaşa, cinsiyete ve boya göre değişiyor. Ortalama bir yetişkinde bu oran %60 iken çocuklarda %70, yeni doğan bir bebekte %90’a çıkıyor. Hayati bir sıvı olan suyun insan vücudunda azalması hücrelerin sağlıklı bir şekilde çalışamaması demektir. Tuz, vücuttaki mevcut suyun azalmasını engelleyerek hücrelerin kaliteli bir şekilde faaliyetlerine devam etmesini sağlıyor. Vücut ısısını koruyor, kan akışını düzenleyerek dokular arası iletişimi sağlıyor.

 

 4. Kas Ve Kemik Sisteminin Olmazsa Olmazıdır

İçerdiği kalsiyum ve potasyum ile kasların gücünün korunmasını sağlayan tuz, kemik yapısının sağlamlığı için de son derece önemlidir.  Potasyum kasların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Kas ağrıları, kas krampları ve spazmlara iyi gelir. Kemik erimesine karşı kalsiyum alımını destekleyen tuz, kemik yapısının sağlıklı olması için önemli bir besindir.

 

5. Tansiyon Ve Diyabet Hastalarının Aradığı Tuz

Yüksek tansiyon denildiğinde ilk akla gelen hemen tuz tüketiminin azaltılmasıdır. Piyasada rafine olarak satılan tuzun tansiyonu yükselttiği bir gerçektir. Fakat doğal kaynak tuzu, bilinenin aksine tansiyonu yükseltmiyor. İşlem görmemiş %100 doğal bir tuz olarak tansiyon hastaları rahatlıkla tüketebiliyor. Güneş enerjisi ile kurutulan, el değmeden hazırlanıp paketlenerek tüketicilere ulaştırılan doğal kaynak tuzu tansiyon hastalarının güvenle tüketebileceği bir tuz olarak tavsiye ediliyor. İçerdiği 84 çeşit mineralle şifa dağıtırken, eşsiz tadı ile yemeklerin daha da lezzetlenmesini sağlıyor.

Kandaki artan insülin seviyesini düşüren doğal kaynak tuzu diyabet hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Uygun kan şekeri seviyesini korumaya yardımcı olmanın yanında insülin ihtiyacını azaltarak diyabete meyilli bünyelere bu hastalığa karşı destek oluyor.

 

6. Uykusuzluk Ve Depresyona Karşı Tuz

Serotonin ve stresle başa çıkmada önemli bir fonksiyona sahip olan tuz, melatonin üretimi sağlayarak kaliteli bir gece uykusu sağlıyor. Tuz eksikliğinde aşırı tükürük üretim yaşandığından gece uykuları salya akıntısı nedeni ile dinlendirici olmuyor. Doğal kaynak tuzu stresle ve uykusuzlukla başa çıkmada önemli bir role sahiptir.

Gebelik, çocukluk, gençlik ve yetişkinlikte önemli olan iyot ve diğer minerallerin alımında son derece önemli olan doğal kaynak tuzu hem doğal hem sağlıklı hem de ekonomik bir besin olarak şifa dağıtıyor.

 

 

Etiketler: kaynak tuzu
Şubat 03, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR