Sodyum Nedir? Neden Önemlidir?

sodyum, tuz, doğal tuz, sodyum nedir, düşük sodyum, yüksek sodyum

Sodyum Nedir? Neden Önemlidir? 

Sodyum, periyodik tabloda Na sembolü ile gösterilen ve ilk sırada yer alan, vücudumuz için da son derece önemli bir mineraldir. Doğada bol miktarda bulunan sodyum, vücudun asit – baz dengesini sağlama noktasında büyük öneme sahiptir. Kasların doğru çalışması, sinir iletiminin sağlanması, vücuttaki su dengesinin sağlanması gibi işlevlere sahip olan sodyum, insan sağlığı için dengeli bir şekilde alınması önemlidir. 

Birçok besinde doğal olarak bulunan sodyum, insanların günlük sodyum ihtiyacını karşılama noktasında yeterli gelebilir. Ancak işlenmiş gıdaların fazla tüketimi, vücuda ihtiyacından çok sodyum alınmasına ve dolayısıyla da bazı hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle vücudumuzun sodyum ihtiyacını doğal besinlerden karşılamalı, rafine ve işlenmiş tuzlardan uzak durmalıyız. 

Ayrıca doğada en çok bulunan metallerden biri olan sodyum, endüstride ve günlük yaşamda da çokça kullanılmaktadır. Özellikle ilaç sanayisinde kullanımı yaygın olan sodyum, deterjan, cam, kağıt, tekstik gibi hayatımızın her alanında kullandığımız ürünlerin üretimlerinde kullanılır. Ayrıca sodyum, bazı metal alaşımlarının yapımında ve bazı kimyasal reaksiyonların katalizörü olarak da kullanılabilir. 

Sodyum Ne İşe Yarar?

Gıdalardan temizlik ürünlerine kadar birçok ürünün içerisinde yer alan sodyum, vücudumuz için önemli ve kritik bir yere sahiptir. Vücudumuzun sodyum ihtiyacını doğal besinlerden sağlamaya dikkat etmek son derece önemlidir. Öyle ki doğal yollarla alınan sodyum sağlığımızı destekleme noktasında yeterli olacaktır. Peki sodyum ne işe yarar?

 • Sodyum, vücudumuzda kasların doğru çalışmasını destekler.
 • Sinir iletimini sağlama noktasında önemli bir yere sahiptir. 
 • Elektrolitler arasında yer alarak vücudun su dengesini sağlamaya yardımcı olur. 
 • Deterjan, cam, kağıt, tekstil, ilaç ve sabun gibi birçok endüstriyel ürünün üretiminde kullanılarak hayatımızın her alanına etki eder.

Sodyum Yüksekliği Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Sodyum, her ne kadar vücudumuz için son derece önemli bir mineral olmasının yanında, paketli gıdaların fazla tüketimi ve rafine tuz kullanımı gibi nedenlerle vücudumuza ihtiyacından fazla sodyum alabiliriz. Aşırı sodyum tüketiminin yanı sıra, böbrek rahatsızlıkları ve hormonal dengesizlikler de sodyum yüksekliği sebeplerinden olabilir. Bu durum çeşitli sağlık problemlerini de yanında getirebilecek, dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Sodyum yüksekliği belirtileri arasında bulantı, kusma, baş ağrısı, yorgunluk, huzursuzluk, kas seğirmeleri ve susuzluk yer alabilir. Sodyum yüksekliği belirtileri sıklıkla yaşanıyorsa doktor kontrolünden geçmek, ciddi sağlık problemlerinin önüne geçebilmek adına önemlidir. Teşhis edilen sodyum yüksekliği, genellikle sodyumun azaltılması, sıvı alımının artırılması ve gerek durulduğu takdirde ilaç tedavisi uygulanarak tedavi edilmektedir. 

Sodyum Yüksekliği Belirtileri

Çeşitli hastalıklara ve rahatsızlıklara sebep olabilecek sodyum yüksekliği, kontrol altına alınması gereken önemli bir sorundur. Sodyum yüksekliği belirtileri kısaca şu şekilde özetlenebilir;

 • baş ağrısı,
 • bulantı, kusma,
 • halsizlik,
 • kas seğirmeleri,
 • huzursuzluk ve susama hissi

gibi belirtiler sodyum yüksekliği sonucunda sıklıkla yaşanabilir. Vücudumuzu iyi tanımak ve olağan dışı yaşadığımız belirtileri dikkate alarak harekete geçmek sağlığımızı korumak için önemlidir. 

Sodyum Yüksekliği Tedavileri

Vücutta sodyum gereğinden yüksekse, bu durum tedavi edilmediğinde çeşitli hastalıklara neden olabilir. Sodyum yüksekliği belirtileri arasında yer alan belirtilerden birkaçı birlikte yaşanıyorsa doktorunuza danışarak, doktorunuzun önerileri ile tedaviye başlamak önemlidir. Doktorunuz, sodyum yüksekliğine neden olan faktörleri değerlendirecek ve uygun bir tedavi planı oluşturacaktır. Tedavi genellikle sodyum alımının azaltılmasını içerir. Bunlar genellikler;

 • Tuzlu gıdalardan kaçınma,
 • işlenmiş gıda tüketimini sınırlama,
 • Sıvı alımını artırma,
 • Dengeli bir diyet uygulama,

gibi faktörleri içerir. Doktorunuz eğer gerek görürse ilaç tedavisi de uygulayabilir. Tedavinin etkinliğini sağlamak için düzenli olarak kontrole gidilmelidir. 

Sodyum Düşüklüğü Nedir? Ne Zaman Dikkat Edilmelidir?

Sodyumun vücutta fazla olması gibi yetersiz sodyum alımı sonucu ortaya çıkan sodyum düşüklüğü de çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir. Sodyum düşüklüğü belirtileri arasında halsizlik, bulantı, kusma, baş dönmesi, kas krampları, hafıza sorunları ve düşük kan basıncı yer alır. Sodyum düşüklü yetersiz sodyum alımı sonucu ortaya çıkabileceği gibi aşırı terleme, kusma, ishal, böbrek sorunları ve bazı ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Düşük sodyum seviyeleri ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için fark edildiğinde hemen dikkate alınmalı ve bir sağlık uzmanına başvurulmalıdır. 

Sodyum Düşüklüğü Belirtileri

Vücutta sodyum yeteri kadar bulunmuyorsa bu durum tedavi edilmesi gereken, tedavi edilmezse sonucunda çeşitli hastalıklara neden olabilen önemli bir durumdur. Sodyum düşüklü belirtileri yalandığı takdirde bu durum ciddiye alınmalı ve gerekli tedavi yöntemleri ve tedbirler uygulanmalıdır. Sodyum düşüklüğü belirtileri arasında;

 • halsizlik,
 • baş dönmesi,
 • bulantı, kusma,
 • kas krampları,
 • hafıza sorunları
 • düşük kan basıncı

gibi belirtiler yer alır. Bu belirtilerin yaşanması sonucunda doktoruna danışmak ve gerekli görüldüğü takdirde tedaviye başlamak, sağlıklı bir vücudu korumak için önemlidir.  

Sodyum Düşüklüğü Tedavileri

Vücudun ihtiyaç duyduğu sodyum miktarı yeteri kadar karşılanamadığında çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu sağlık problemleri ciddiye alınmalı ve doktor kontrolünde tedavisi sağlanmalıdır. Sodyum düşüklüğünün tedavisi için uygulanabilecek bazı yöntemler şu şekildedir;

 • Sodyum düşüklüğü ciddi seviyedeyse doktorunuz gerek gördüğü takdirde sodyum takviyesi önerebilir.
 • Sodyum düşüklüğü, böbrek sorunları veya hormonal dengesilikler gibi altta yatan başka bir sebepten kaynaklanıyorsa bu hastalıkların tedavisi gerçekleştirilir.
 • Vücuda kaliteli sodyum alınmasını sağlayacak dengeli bir diyet programı uygulanabilir.
 • Gerekli görüldüğü takdirde doktor gözetiminde ilaç tedavisi uygulanabilir.

Bu tedavi yöntemleri, sodyum düşüklüğünün nedenine ve hastanın durumuna bağlı olarak uygulanır. Doktorunuzun önerilerine uyarak ve düzenli takip sağlayarak sodyum seviyelerini dengede tutabilirsiniz.

Sodyum Dengesinin Korunması için Pratik Yöntemler

Vücudumuz için en etkili sodyum kaynağı tükettiğimiz tuzdur. Tuz tüketimine dikkat etmek, doğal, rafine edilmemiş, mineral değerleri yüksek tuz kullanımını tercih etmek, sodyum dengesinin korunması için en temel adımlardan birisidir. %100 doğal ve düşük sodyum oranı ile Mayi Tuz ürünleri tuz tercihimiz için en doğru seçenektir. Hazır, paketli gıdalardan uzak durmak ve etiketleri okuyarak satın aldığımız ürünlerin içerisindeki tuz miktarına dikkat etmek de önemli bir adımdır. Ayrıca yeterli miktarda sıvı alımına dikkat etmek, vücudumuzdaki sodyumun dengeli kalmasına yardımcı olacaktır.

Sodyum Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sodyum, zararlı mı yoksa faydalı mı olduğu konusunda insanlarca çok fazla kafa karışıklığına neden olan bir mineraldir. Sağlığımız için gereksinim duyduğumuz minerallerden biri olmasının yanında, çoğunlukla tansiyon hastaları tarafından uzak durulması gereken mineral olarak kabul edilir. Tansiyon gibi çeşitli hastalıklara sahip insanlar ve yakınları tarafından sodyum nedir, neden önemlidir, sodyum alımı nasıl kontrol edilir, yüksek ve düşük sodyumun belirtileri nelerdir gibi soruları sıklıkla sormaktadırlar. Bu sıkça sorulan sorular ve yanıtları, sodyum hakkında genel bir bilgi sağlar. Ancak, bireysel durumlarınıza bağlı olarak her zaman bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

Sodyum Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır?

Vücudumuz için kritik öneme sahip minerallerden biri olan sodyumun genellikle yüksek olması durumunda insanları endişelendirmesine karşın, sodyumun olması gerekenden düşük seviyede olması da çeşitli sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle çeşitli semptomlara dikkat ederek ve vücudunuzu tanıyarak olağan dışı bir semptom yaşamanız halinde doktorunuza danışmanız gerekmektedir. halsizlik, baş dönmesi, bulantı, kusma, kas krampları, hafıza sorunları ve düşük kan basıncı gibi belirtiler sodyumun düşük seviyede olduğunu gösterebileceğinden dikkatli davranmak gerekmektedir.

Sodyum Yüksekliği Nasıl Anlaşılır?

Sodyumun yüksek olması da hayat kalitesini etkileyen ve çeşitli sağlık problemlerine sebep olabilen önemli bir faktördür. Sodyum yüksekliği belirtileri arasında aşırı susama, sık idrara çıkma, konsantrasyon sorunları, baş ağrısı, huzursuzluk, kas güçsüzlüğü ve kas krampları, bulantı, kusma, karın ağrısı, yorgunluk ve halsizlik de sodyum yüksekliğinin belirtileri yer alır.  Kişiden kişiye farklılık gösterebilecek olan bu belirtilerin bir veya birden fazlası görülürse, doğru teşhis ve tedavinin sağlanabilmesi için bir sağlık uzmanına başvurarak vücuttaki sodyum seviyesini kontrol ettirmek önemlidir.

Sodyum Düzeylerini Dengelemek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

Vücudumuzdaki sodyum oranı, tükettiğimiz besinlerle doğrudan bağlantılıdır. Bu nedenle beslenmeye dikkat etmek son derece önemlidir. Sodyum oranını dengede tutmak için beslenmede taze meyve ve sebzelere yer vermek sodyumun dengede kalmasına yardımcı olacaktır. Kepekli ekmek, yulaf, kahverengi pirinç gibi tam tahıllı ürünler, sağlıklı bir sodyum dengesi için iyi bir seçenektir. Düşük sodyum içeriğine sahip olan yağsız et, tavuk, balık, yumurta, fasulye, mercimek gibi protein kaynakları, sodyum dengesini korumaya yardımcı olur. Az yağlı veya yağsız süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri, sodyum alımını kontrol altında tutarak dengeli bir diyet sunar. Sodyumu dengede tutmak için rafine edilmiş tuzlardan uzak durarak işlem görmemiş, doğal yöntemlerle üretilen tuzları tercih etmek önemlidir. Düşük sodyum oranı ile Mayi Tuz, tercih edebileceğiniz %100 doğal kaynak tuzudur.


 
Etiketler: sodyum, tuz, doğal tuz, sodyum nedir, düşük sodyum, yüksek sodyum
Haziran 15, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR