Mayi Tuz Hakkında Hiç Bilinmeyenler

Mayi Tuz Hakkında Hiç Bilinmeyenler

MAYİ TUZ HAKKINDA HİÇ BİLİNMEYEN ŞEYLER

Kaynak tuzları yer altından bulunan kaya tuzunun fay kırığından çıkan sıcak su ile eriyerek yer yüzüne tuzlu doğal kaynak tuzu olarak çıkması ile oluşur. Dünyanın en kaliteli tuzları doğal kaynak tuzladır ve dünyada sınırlı sayıda doğal kaynak tuzlası bulunur. Mayi tuzun kaynağı ise sınırlı sayıdaki bu doğal kaynak tuzlalarından biridir. %100 doğaldır ve doğanın elverdiği koşullarda yine doğadan destek alınarak üretimi yapılır. Üretim şekli, katkı maddesi içermemesi, son derece sağlıklı bir tuz olmasıyla birçok faydasının bulunması gibi nedenlerle rafine tuzlardan tamamen farklıdır. Farklarını sıralayacak olursak;

 

       Erimeyen Madde Oranı Sıfırdır: Mayi tuz yer altından sıvı halde çıkar ve güneş ile buharlaşarak üretildiği için tortu ve silis gibi sağlığa zarar veren maddeler içermez. Bu durumu evlerinizde bir bardak suda bir miktar Mayi Tuzu eriterek test edebilirsiniz. Suyun renginin berrak olduğunu ve herhangi bir tortu bırakmadığını göreceksiniz.

       Ağır Metal İçermez: Çevresinde fabrika, sanayi atıkları vb. bulunan tuzlalardan üretilen himalaya tuzu, kaya tuzu gibi tuzlar içerisinde çok miktarda ağır metal bulundurur. Vücuda fazla miktarda ağır metal alınması sonucunda ağır metal zehirlenmesi yaşanabilir. Bunun sonucunda halsizlik, kas ve eklem ağrıları, kansızlık, kemik erimesi, çocuk sahibi olamama, depresyon, alzheimer, parkinson, bunama, böbrek yetmezliği ve daha birçok hastalık yaşanabilir. Mayi Tuz’un Kırıkkale / Delice bölgesinde bulunan kaynağının yanında herhangi bir sanayi atığı, fabrika vb. oluşum yoktur. Bu durum kaynak tuzunun kirlenmesini ve bünyesinde ağır metal bulundurmasını engeller. Yapılan analizler sonucunda da Mayi Tuz’un ağır metal içermediği kanıtlanmıştır.

       Mikroplastik Bulundurmaz: Dünyada mikroplastik içermeyen tek tuz çeşidi doğal kaynak tuzlarıdır ve sınırlı sayıda doğal kaynak tuzlası bulunur. Bu tuzlalardan birisi ülkemizde Kırıkkale / Delice bölgesinde bulunan ve Mayi Tuz’un üretildiği doğal kaynak tuzlasıdır. Sanayi bölgelerinden, denizden ve şehirden uzakta bulunan bu tuzla, hiçbir şekilde kirliliğe maruz kalmamıştır. Bu nedenle yapılan mikroplastik analizleri sonucunda içeriğinde mikroplastiğe rastlanmamıştır.

       Rafine İşlemine Gerek Kalmadan Kristalize Olur: Rafine işlemi tuza kimyasal maddeler eklenerek gerçekleştirilir ve tuzun bütün yararlı minerallerinin kaybolmasına, üstene bir de zararlı maddelerle dolmasına sebep olur. Kaynak tuzları ise kaya, göl ve deniz tuzlarının aksine rafine işlemine gerek kalmaksızın güneş ışığı ile kristalize olabilmektedir. %100 doğal kaynak tuzu olan Mayi Tuz sera tipi havuzlarda, güneş ışığı ile buharlaşarak üretilir ve içerisinde 84 farklı mineral bulundurur. Daha sonra hijyenik koşullarda paketlenerek tüketiciye ulaştırılır.

 

       Tansiyon Hastaları Kullanabilir: Tansiyon hastalığı denildiği zaman hemen tuz tüketiminin kısıtlanması akla gelir. Oysaki bilinenin aksine tansiyonu asıl etkileyen şey tuzun kendisi değil, yüksek sodyum oranı ve içerisindeki katkı maddeleridir. Mayi Tuz rafine edilmeden üretilen %100 doğal kaynak tuzu olduğu için içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmaz ve %31,2 ile dünyanın en düşük sodyum oranına sahip tuzudur. Bu nedenlerle Mayi Tuz azı da fazlası da sağlık sorunlarına yol açan tuzun ihtiyacımız kadarını tüketirken tansiyonu dengede tutma özelliğine sahiptir ve gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

       İyot Oranı Benzersizdir: İyot sağlığımız için son derece önemli bir mineraldir. Kansere yakalanma riskimizi düşürür, patojenler ile savaşır, bağışıklık sistemimizi güçlendirir, zekâ gelişimine destek olur ve daha birçok faydası vardır. İyotu vücudumuza gıda maddeleri yardımı ile alırız ancak ülkemizde topraktaki iyot miktarı az olduğu için önemli iyot kaynaklarımızdan birisi tuzdur. Mayi Tuz ürünleri içerisinde doğal iyot bulundurur. İyot ilavesi yapılan tuzlarımız ise diğer tuzların aksine rafine edilmeden, herhangi bir katkı maddesi eklemeden yine doğal iyot eklenerek üretilir.

 

 

 

Etiketler: kaynak tuzu
Şubat 03, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR