Tuz Nedir? Kaya Tuzu İle Kaynak Tuzu Aynı Tuz Çeşidi Midir?

Tuz Nedir? Kaya Tuzu İle Kaynak Tuzu Aynı Tuz Çeşidi Midir?

TUZ NEDİR? KAYA TUZU İLE KAYNAK TUZU AYNI MIDIR?

Tuz sağlığımız için son derece önemlidir ve vücudumuzun PH dengesini sağlamak için ideal besinlerden birisidir. Vücuda yeteri kadar tuz alınmadığında kandaki PH dengesi sağlanamaz. Kanın asidik olması ise bağışıklık sisteminin bozulmasına, böbrek rahatsızlıklarının ve Alzheimer gibi daha birçok rahatsızlığın yaşanmasına sebep olabilir.

Tabi ki bu durumların önüne geçmek için herhangi bir tuzu kullanmak değil, doğal tuz kullanmak çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü rafine edilen tuzlar vücudumuzun sodyum ihtiyacını karşılasa da içerisinde bulunan kimyasallardan dolayı sağlığımıza zarar verir, vücudumuza yarardan çok zarar getirir.

Doğal tuz olarak da uzmanlar tarafından en çok tavsiye edilen tuz çeşidi doğal kaya tuzudur. Rafine edilmeden üretilen, mineral oranı yüksek doğal kaya tuzu, sağlığımız için kullanmamız gereken doğru tuzlardan birisidir. Peki kullanabileceğimiz tek tuz çeşidi kaya tuzu mu? Dünya üzerinde bulunan doğal tuz kaynakları nasıl oluşmuştur ve birbirleri ile bağlantısı nedir?

 

TUZ KAYNAKLARININ OLUŞUMU

Kullandığınız bütün tuzlarının tarihinin deniz suyuna dayandığını söylesek ne düşünürsünüz? Başta bu fikir biraz saçma gelebilir ama biraz araştırınca aslında hiç de öyle olmadığını görebiliriz.  Çünkü bilindiği üzere dünya her zaman böyle değildi. Yüzeyi deniz suyuyla kaplı olan dünya, çeşitli jeolojik devirler, yaşanan coğrafi olaylar ve daha birçok etken ile şimdiki halini aldı. Fay hatlarında gerçekleşen hareketler sonucunda dünyada karalar oluşmaya başladı, bazı bölgeler yükselirken bazı bölgeler ise çukurlaştı. Dünyayı kaplamış olan deniz suyu da bu çukurlarda birikmeye başladı. Yaklaşık 225 milyon yıl önce gerçekleşen bu olaylar, doğallığı bozulmamış deniz suyunu bu çukurlarda muhafaza etmeye başladı. Bu çukurlarda muhafaza edilen deniz sularının bir kısmı zamanla kuruyarak taşlaştı ve kaya tuzlarını oluşturdu. Diğer bir kısmı ise tuzlu gölleri oluşturdu. Günümüzde tükettiğimiz tuzların bir kısmı bu kaynaklardan elde ediliyor. Ancak kaya tuzu diğer tuz kaynaklarının önüne geçiyor. Çünkü göller ve denizler gün geçtikçe daha çok çevre kirliliğine maruz kalıyor. Bu da tükettiğimiz tuzun mikroplastik, ağır metal gibi zararlı maddelerle dolu olmasına sebep oluyor. Bu nedenle uzmanlar deniz tuzu veya rafine tuzun değil, doğal kaya tuzunun tüketilmesini öneriyorlar.

Peki ya bir diğer tuz çeşidi olan kaynak tuzları nasıl oluşuyor? Dünyada tuzlu su kaynağı kadar, tatlı su kaynağı da bulunur. Yağmur sularının yer altı ve yer üstünde birikmesi sonucu oluşan bu tatlı su kaynakları, yaşamımızı sürdürebilmemiz için gereklidir. Kaynak tuzları da bu tatlı suların yardımı ile oluşan tuz çeşididir. Çünkü yer altı kaynak sularının, yine yer altında bulunan tuz kayalarını eritmesi ile doygun bir şekilde yeryüzüne çıkması sonucu oluşan tuz kaynaklarıdır.

 

KAYA TUZU İLE KAYNAK TUZU AYNI MIDIR?

Kaynak tuzlarının oluşum şekline bakıldığında kaynak tuzuna, kaya tuzunun eriyik hali diyebiliriz. Çünkü kaynak tuzunun temeli yer altıdaki kaya tuzudur. Kaya tuzunun tüm minerallerini, doğallığını ve sağlıklı yapısını bünyesine katar. Ayrıca topraktan dolaşarak yer yüzüne çıktığı için toprak minerallerini de bünyesine alır ve bu sayede içerisinde kaya tuzunun sahip olduğu mineral oranından daha fazla mineral bulundurur. Sonuca baktığımızda, temel olarak kaya tuzu ve kaynak tuzu aynı tuz çeşididir.

 

 

Etiketler: kaya tuzu, kaynak tuzu, hangi tuz, sağlıklı tuz, hangi tuzu kullanmalıyım
Eylül 05, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR