Doğal Kaynak Sularından Elde Edilen Tuz Hakkında 8 Şaşırtıcı Bilgi

Doğal Kaynak Sularından Elde Edilen Tuz Hakkında 8 Şaşırtıcı Bilgi

DOĞAL KAYNAK SULARINDAN ELDE EDİLEN TUZ HAKKINDA 8 BİLGİ

Herkes tarafından zararlı olduğu tabu haline gelmiş tuzun aslında birçok faydası bulunuyor. Piyasada her ne kadar doğal kristal tuz, deniz tuzu ve himalaya tuzu ürünü bulunsa da her tuzun doğal tuz olup olmadığı kolay anlaşılmıyor. Yer altındaki kaya tuzu'nun fay kırığından çıkan sıcak su tarafından etirilmesi ile yer yüzüne tuzlu doğal kaynak suyu olarak çıkan Mayi Tuz, rafine işlemine gerek kalmadan güneşte kurutularak kristalize edilen, %100 doğal kaynak tuzu çeşididir. Mayi Tuz rafine işlemsiz ve mineral bakımından oldukça zengin olup doğanın insanlara sunduğu önemli bir besin maddesidir. Üretim aşamasında hiçbir kimyasal ve katkı maddesi kullanılmayan doğal kaynak tuzu son derece sağlıklıdır.

Doğal kaynak sularından elde edilen tuzla ilgili 8 şaşırtıcı bilgiyi sizler için listeledik...

 

1.Dünyada bile nadir bulunan doğal kaynak tuzu Türkiye’de.

Dünyada da nadir bulunan bir tuz olan doğal kaynak tuzu Türkiye’de doğallığından hiçbir şey kaybetmeden paketlenip tüketicilere ulaşıyor. Bu nedenledir ki Türkiye doğal kaynak tuzu için yurt dışından oldukça ciddi talepler alıyor. Aslında Türkiye’de de doğal kaynak tuzu pek fazla bilinmiyor. İlk kaynak tuz markası olarak Mayi Tuz’u görüyoruz.

 

2. Doğal kaynak tuzu güneş enerjisi ile kurutuluyor.

Doğanın elverdiği koşullarda üretimi yapılan doğal kaynak tuzu, dağın eteklerinden akıp gelen kaynak sularının sera tipi havuzlara alınıp kurutmak için sadece güneş enerjisi ve rüzgârın kullanıldığı bir tuzdur. Üstelik dağlardan aşındırma sonucu gelen tortu ve silis gibi maddelerin suya karışma ihtimaline karşı kaynak suyu önce dinlendirme havuzunda tutularak bu maddelerin dibe çökmesi sağlanıyor. Sonuç, erimeyen madde oranı sıfır olan %100 doğal tuz.

 

 3. Vücudun mineral ihtiyacının tamamını karşılıyor.

İnsan vücudu 84 elementten oluşmaktadır. Doğal kaynak tuzunun %98’ü sodyum klorür kalan kısmı ise lityum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, selenyum ve vanadyum gibi doğal minerallerdir. Soy gazlar hariç diğer 84 elementin bulunduğu doğal kaynak tuzu, sağlık için son derece önemli olan mineral ihtiyacının tamamını karşılıyor.

 

4. Doğal kaynak tuzu ile yapılan peynir ve yağ bozulmuyor.

El değmeden torbalanan ve tüketiciye sunulan doğal kaynak tuzuyla yapılan peynir ve yağlar bozulmadan uzun süre tazeliğini koruyor. Rafine edilmeden kristalize olan doğal kaynak tuzu yüklendiği mineralleri muhafaza eden tek tuz çeşididir.

 

5. Radyasyon emici özelliği bulunuyor

Radyasyonun ne denli tehlikeli olduğu herkes tarafından biliniyor. Radyasyon yayan cihazın yanına bir miktar doğal kaynak tuzu konulduğunda radyasyonu emerek ortama yayılmasını engelliyor. Böylece yaşam alanları çok daha sağlıklı bir hale geliyor.

 

6. Doğal cilt sıkılaştırıcı

Özellikle kadınların en büyük cilt sorunu cildin sarkması ve gözeneklerin büyümesidir. Doğal kaynak tuzu ile cilde peeling uygulandığında cildi ölü hücrelerden arındırarak sıkılaştırıyor. Aynı zamanda gözenekleri da sıkılaştırdığından akne ve sivilce gibi sorunları ortadan kaldırıyor. Hatta banyo suyuna konulduğunda tüm vücuda aynı etkiyi yaparak sağlıklı bir cilde kavuşmayı sağlıyor.

 

7. Beslenme uzmanları doğal kaynak tuzunu öneriyor

İçerdiği minerallerle adeta sağlık deposu olan doğal kaynak tuzu tüm beslenme uzmanlarının önerisidir. Rafine edilmiş tuzlar asla tavsiye edilmiyor. 84 çeşit minerale vücudumuzun ihtiyacı var deniliyor. Çünkü enzimlerin aktif merkezinde bu minerallerin olduğu söyleniyor. Sadece sodyum klorürle sağlıklı bir tuz alımının mümkün olmadığı belirtiliyor. Özellikle orta yaş sonrası tuzun çok dengeli alınması gerektiği, akar şekildeki tuzda sodyum klorürün yanmış olduğu vurgulanıyor.

 

8. İyi geldiği hastalıklar saymakla bitmiyor

Son maddeye hangi hastalılara iyi geldiğini koyduk. Çünkü doğal kaynak tuzu o kadar çok rahatsızlığa iyi geliyor ki, adeta saymakla bitmiyor. Şimdi bunları sıralayalım:,

 

- Anti-ödem özelliğine sahiptir.

- Kan basıncını aşırı yükselten rafine tuza göre zararlı bir etkisi yoktur.

- Stresi gidermede etkilidir.

- Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.

- Mide ekşimesine faydalıdır.

- Kan dolaşımını hızlandırır.

- Romatizmada, gut hastalığında, kas kramplarında, kas ve kemik ağrılarında faydalıdır.

- Böcek ısırıklarında etkilidir.

- Bağışıklık sistemini güçlendirirken yaşlanma etkilerini de azaltır.

- Uyku düzensizliğinde faydalıdır.

- Kan şekerini dengeler ve damar sağlığına iyi gelir.

 

 

 

Etiketler: kaynak tuzu
Şubat 02, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR